Kapitola 1. - Mýty.

12. listopadu 2009 v 20:35 | selsky filosof |  Moje I. kniha - Vesmír 1,2,3.
Mýty:
,,Cítím, že vím, protože vidím. Ostatní vidí, ale ještě nevědí"

Chcete-li pochopit svět, nepotřebujete zvláštní vzdělání, stačí se jen dívat. To co je ale nezbytně nutné, musíte se zbavit mnoha mýtu, které jsou v naší civilizaci zakořeněny a provází nás celými dějinami. Je jich mnoho, na počátek jsem vybral ty, které vás nejvíce omezuji, i když určit jejich významnost je i pro mne velmi obtížné. Proto pokud bude potřeba, přidám další. Zbavit se jich není snadné a pro mnohé z vás to bude nepřekonatelné, pak budete číst jen nesmysly.

Mýtus 1.
Chceme vše chápat z pozice idealismu-božství-tušení-myšlení, materialismu-hmotného-věcného-poznatelného, dualismu-obojího-spojujícího-chápajícího - omyl vše je dáno jedinečností-skutečností (dipolaritou) -existenčností (trojelementárnosti) jsem-vidím-žiju, nebo naopak.
.
Mýtus2.
Jsme jedinou inteligenci v dosud známém vesmíru - omyl, jen na naší planetě existuje celá řada inteligencí a mnohé z nich nás předčí.(Celá naše civilizace dosahuje inteligence jedné, jediné rakovinné buňky.)

Mýtus 3.
Přírodu dělíme na živou a neživou - omyl, samotný vesmír je živý.(Je to jeho základní vlastnost, jsou jen různé úrovně, stupně, hladiny projevu.)


Mýtus současné reality.
Máme představu obrovské vrstvy vzduchu nad sebou a obrovské hloubky oceánu, vždyť na nejhlubší místo se ani neumíme potopit - omyl, pětikilometrová vrstva ještě dýchatelného vzduchu a pětikilometrová průměrná hloubka světového oceánu představují životní prostor nafouknuté mýdlové bubliny.(Na dvanáctimetrovém modelu Země je to vrstva 1cm veškerého životního prostoru, na školním globusu, tloušťka papíru, na němž je nakreslena mapa.)


Zásadní omyl lidstva je "Princip nadřazenosti"
Žijeme v nekonečně nesmyslném omylu, že je něco něčemu nadřazené, že vše je řízené něčím
výše postaveným - nadřazeným. Žádný princip nefunguje na nadřazenosti, vše je pro systém nezbytně nutné, nic není nadbytečné, tedy vše je rovnocenné. Tento mýtus je však těžko akceptovatelný, proto bych mu rád věnoval svou příští knihu.


Myslím, že pro začátek stačí. Přemýšlejte, s každým z těchto mýtu se budeme zabývat a poznávat nesmyslnost našeho konání.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama