Kapitola 5. - Jedinečnost

13. listopadu 2009 v 22:21 | selsky filosof |  Moje I. kniha - Vesmír 1,2,3.
Jedinečnost

"Jedinečnost není výjimečnost, jedinečnost je přirozená existence bytí v celém vesmíru"

Když jsem našel název, jak bych formuloval svoji teorii, tedy teorii "Jedinečného, dipolárního, trojelemeárního vesmíru" ještě jsem si neuvědomoval, jak výstižně se mi to povedlo.
Mohl jsem použít slova jediný, jednotný, možná výjimečný. Tím bych však popřel jeho jedinečnost. Slovo jedinečnost totiž významově obsahuje všechna výše uvedená slova bez jakéhokoli omezení.
Vesmír je jediný nám dosud známy, to nepopírá skutečnost, že mohou být další, jediný však zůstává svého druhu a tím je jedinečný.
Vesmír je jednotný, neboť v celé nekonečnosti funguje na jediném principu, což se snaží vyložit tato teorie a tím je jedinečný.
Vesmír je i výjimečný, jak k vnějšku, jelikož jsme nepoznali jiný, ta k sobě samému a tím je jedinečný.
My všichni uvnitř vesmíru jsme jedineční, ale ke svému okolí nejsme výjimeční, neboť vše co nás obklopuje, by bylo výjimečné, když je vše výjimečné, tak to popírá výjimečnost samotnou.
Výjimeční zůstáváme sami k sobě, neboť vnímáme své odlišnosti, ale jsme jen jedineční.

Touto krátkou filosofickou úvahou jsem chtěl jen vyjádřit skutečnost, že až budu používat slovo jedinečnost, chci, abyste jí chápali v komplexním významu slov jediný, jednotný, výjimečný, bez významové nadřazenosti.

"Jedinečný, dipolární, trojelementární".
Takový je na začátku, na konci, v průběhu své existence, vně i uvnitř sebe samého, jediný princip, jemuž vše podléhá.

Naučili jsme se vnímat svět v protikladech: černá x bílá, dlouhý x krátký, dobrý x zlý apod.

To je dipolarita, a té se budeme věnovat v příští kapitole. Kromě toho jsou slova, která mají pouze jeden význam, jsou jedinečná., často i k nim hledáme protipól, ale vždy neúspěšně, slovo x neslovo, člověk x nečlověk, hmota x antihmota, Bůh x Ďábel apod.
Tato slova jsou vždy jedinečného významu, uzavřené celky, schody postoupení do jiné úrovně, etapy vývoje, frekvence, kvality. Jsou to nulové stavy, je to přítomnost, hranice mezi minulosti a budoucnosti, stav, který někteří filosofové nazývají uvědoměním se, osvícením, nirvána apod.
Je to světlo, neboť světlo je existující přítomnost, přestože se pohybuje neuvěřitelnou rychlostí, můžeme pozorovat pouze jeho minulost, jeho budoucnost můžeme jen předvídat, dokonce ovlivňovat, ale nelze ji spatřit. To platí i o naší existenci.

A teď zpět ke slovům jedinečného významu. Dlouho jsem přemýšlel, které slovo vybrat, aby vám princip byl srozumitelný. Uvedu několik, některá rozeberu, některá si uvědomíte v příštích kapitolách, některá neumíme identifikovat.

Patřím ke generaci, u níž bible nebyla hlavním tématem vzdělávání, dokonce byla popírána, přesto jsem vyrostl v takzvané západní kultuře, která je principy křesťanství natolik ovlivněná, že i zarputilí ateisté se řídí v jejím popírání jejími základními principy, ale o tom v jiné knize.

Proto tedy volím úvodní slova z bible "První bylo slovo a to slovo bylo Bůh"
Některá jedinečná slova: slovo, Bůh, Vesmír, Země, dech, puls, člověk, buňka, atom, atd.

Jak poznat jedinečná slova?
To není vůbec jednoduché, neboť to závisí na úrovni našich vědomostí, tím nemyslím vědomostí vašich konkrétních, ale obecných, celospolečenských.
Vývoj celého lidského vědění je jen hledání a rozlišení jedinečnosti a dipolarity. To co bylo nesprávně chápáno jako jedinečnost v minulosti, byla jen polarita, kterou jsme si neuvědomovali, nebo naopak popírání existujícího.
Poznat jedinečnost můžeme, jen když si uvědomíme její dipolaritu. U věci známých, našimi smysly vnímatelnými je to celkem snadné, pokud vývojem nemáme zakořeněné některé špatné významy slov, pak nemusíme mít vždy správné pojmenování pro jedinečnost či polaritu.

Některá jedinečná slova a jejich dipolarita:
atom - jádro a obal
buňka - rostlinná a živočišná
člověk - muž a žena
puls - systola a diastola
dech - nádech a výdech
Země - severní pól a jižní pól
vesmír - čas a prostor
Bůh - všechno a nic, dobro a zlo, Bůh a Ďábel
slovo - všechno a nic, písmena a význam
atd.

Hledání jedinečnosti:
Je základ všeho, hledání základu, podstaty, začátku, nulového stavu, proměny, ukončení etapy, úrovně.

Jedinečnost sama osobě je jedinečná není výjimečná, a proto nemá žádné výsady. Existuje v jedinečném, dipolárním a trojelementárním vesmíru, kde platí univerzální zákon, tedy i ona sama osobně podléhá tak jako vše tomuto zákonu, je jedinečná, dipolární a trojelementární
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama